İST’nin koruyucu kıyafetleri Durak Tekstil aramid dikiş iplikleriyle hayat buluyor

Spread the love

Ankara merkezli İST İşçi Sağlığı Teçhizatı firması, koruyucu ve ateşe dayanıklı giysilerinde Durak Tekstil’in 500 C derece ısıya kadar dayanabilen para aramid ve 370 C derece ısıya dayanabilen meta aramid dikiş ipliklerini kullanıyor. Durak Tekstil’den yıllık yaklaşık 5 bin adet dikiş ipliği bobini alan firma, her yıl pazardaki gücünü artırmayı sürdürüyor.

Günümüzde tehlikeli ve yüksek riskli işler için özel koruyucu giysi ve ekipmanlara ihtiyaç duyuluyor. Koruyucu ve dayanıklı giysilerin üretilmesinde de bu zorlukları karşılayabilen dikiş ipliklerinin kullanılması gerekiyor. Önde gelen endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticisi Durak Tekstil, ürün gamındaki ateşe dayanıklı ve yüksek mukavemetli meta aramid ve para aramid iplikleriyle bu talebe güçlü bir yanıt veriyor. Ankara merkezli İST İşçi Sağlığı Teçhizatı firması, uzun zamandır koruyucu kıyafetler portföyünde kendini kanıtlamış olan Durak Tekstil’in 500 C derece ısıya kadar dayanabilen para aramid ve 370 C derece ısıya dayanabilen meta aramid ipliklerini kullanıyor. İki firma arasındaki karşılıklı güvene ve yenilikçi vizyona dayanan iş birliği, daha dayanıklı ve koruyucu kıyafetlerin üretilmesini mümkün kılıyor. 1979 yılında Arif Vidinli tarafından Ankara’da kurulan İST, itfaiyeci kıyafetleri ve ekipmanları üreterek sektöre giriş yaptı. Bu konuda teknolojik gelişmeleri yakından takip eden firma, uluslararası geçerliliği olan sertifika ve standartları alarak alanında öncü olmayı başardı. İST, ürettiği ısı ve alevden koruyucu elbiseler, acil duşlar, güvenli kaplar ve solunum havası sağlayıcılarıyla Türkiye’nin yanı sıra ihracat pazarlarında da güçlü konumda bulunuyor. Firmanın yüksek kapasite ile üretim yaptığı tekstil segmentinde dört ana başlığı bulunuyor; Isı ve aleve dayanıklı elbiseler, itfaiyeci elbiseleri, yangına yaklaşma elbiseleri ve yüksek elektrik arkına karşı koruyucu elbiseler. Üretilen bu koruyucu özel kıyafetler, daha sonra firmanın diğer departmanlarında üretilmiş olan çizme, baret, miğfer, vizör, eldiven gibi diğer takviye malzemeler ve aksesuarlarla birleştirilerek kullanıma hazır hale getiriliyor.

“İST kişisel koruyucu ekipman üreten bir firmadır”

Koruyucu kıyafetler ve ekipmanlar alanında komple bir çözüm sağlayıcı olduklarının altını çizen İST Şirket Müdürü Serdar Türkuçar, ürettikleri bütün ürünlerin yüksek kalite ve güvenlik standartlarını karşıladığını dile getirdi. Türkuçar şunları söyledi; “Uçtan uca bütün üretim sürecimiz ve kullandığımız ham maddeler Avrupa ve uluslararası standartlarını karşılamaktadır. Söz konusu insan hayatı olduğu için bu standartlara göre üretim yapmaktan asla taviz vermiyoruz, kaldı ki bu bir kanuni zorunluluktur.  Bunun için en iyi malzemelerle çalışıyoruz. Koruyucu kıyafetlerde kullanabileceğimiz ipliklerin de bu bağlamda özel olması gerekiyor. Bu alanda yanıt verebilen tek iplik türü aramid iplikler, üretici ise son yıllarda sadece Durak Tekstil oldu. Bugün itibariyle ürettiği kıyafetlerde %100 Durak Tekstil’in meta aramid ve para aramid ipliklerini kullanan bir firma olarak, iş birliğimizi her geçen gün güçlendiriyoruz.”

Yıllık 5 bin bobin aramid iplik kullanılıyor

İST’nin ürettiği koruyucu kıyafetlerde teknik kumaş, yansıtıcı (reflektif) şeritler ve kapatma unsurları (cırt bant, fermuar) başta olmak üzere ortalama 13 ila 20 arasında farklı malzeme kullanılıyor. Bu farklı malzemelerin bir araya getirilmesindeki kritik görevi Durak Tekstil’in aramid dikiş iplikleri yerine getiriyor. 2017’den itibaren Durak Tekstil ile çalışmaya başlayan İST, sürekli artan bir kapasite ile yıllık 5 bin bobin para aramid ve meta aramid iplik tedariki hacmine ulaştı. Durak Tekstil’in farklı teknik özelliklere sahip olan meta aramid ve para aramid iplikleri İST’nin üretim sürecinde farklı uygulamalarda başarısını kanıtladı. 370 C derece ısıya kadar dayanabilen meta aramid iplikleri İST’nin ürettiği kıyafetlerin genel dikişlerinde kullanıyor. Farklı renk seçeneklerine sahip olan meta aramid iplikleri üstün mukavemet özellikleriyle kıyafetin bütün yapısının korunmasına katkı sağlıyor. Yoğun olarak lacivert, siyah ve mavi renkte meta aramid iplikleri kullanan İST, ayrıca özel renk taleplerine de Durak Tekstil’den hızlı yanıt alabiliyor. Açık sarı renkte olan ve boyanmayan para aramid iplikleri, 500 C dereceye kadar ısıya dayanarak üstün bir performansa imza atıyor. İST bu aramid iplikleri açık renkli reflektif (yansıtıcı) dikişlerde ve alüminize koruyucu elbiselerin genel dikişlerinde kullanıyor. Bir astronot kıyafetine benzeyen alüminize koruyucu kıyafetler özel sanayi ve yangına müdahale uygulamaları için yoğun olarak kullanılıyor ve işçi sağlığı ve can güvenliği açısından belirlenen standartların altında olmaması gerekiyor. Durak Tekstil dikiş iplikleri alüminize koruyucu kıyafetlerde 500 C dereceye kadar ısıya karşı üstün bir mukavemet sağlıyor.

Testler Durak Tekstil aramid ipliklerinin başarısını teyit ediyor

Durak Tekstil’in meta aramid ve para aramid iplikleri mukavemet, yanmazlık ve OEKO-TEX gibi güvenlik ve kalite standartları ile pazara sunuluyor. İST bu sertifikaların yanı sıra aleve ve yüksek ısıya karşı koruyucu kıyafet üretimi çerçevesinde kendi testlerini de gerçekleştiriyor. Firmanın laboratuvarında Durak Tekstil ipliklerine konvektif ısı testi uygulanıyor. 40 milim ateşe, 10 saniye ısıya tabi tutulan meta aramid ve para aramid ipliklerin ısıya karşı dayanıklı olduğu, iplikte herhangi bir kopma, alev alma, delinme olmadığı gözlemleniyor. Firma merkezindeki laboratuvarda yapılan testlerin yanı sıra, Ege Üniversitesi Konfeksiyon Merkezi’nde ve yurt dışında uluslararası bağımsız bir kuruluşta da testler düzenli aralıklarla gerçekleştiriliyor. Bu merkezlerde yapılan mukavemet testlerinde Durak Tekstil’in aramid ipliklerinin gerekli Newton değerini karşıladığı tespit edilerek sertifikaları düzenleniyor.  SATRA ve IQNET gibi uluslararası sertifikalara sahip olan İST koruyucu kıyafet ve ekipmanları, zorlu ve tehlikeli çalışma şartlarında güçlü bir güven sağlıyor.

Yurt dışına yüksek elektrik arkından koruyucu kıyafetler ihraç ediliyor

İST İşçi Sağlığı Teçhizatı firması üretiminin yüzde 50’sini dünyanın birçok yerine ihraç ediyor. Firmanın öne çıkan pazarları arasında Avrupa, Uzak Asya, Amerika ve Ortadoğu ülkeleri yer alıyor. Yurt içi pazarına daha çok tek katlı koruyucu kıyafetler üreten İST, yurt dışı pazarlarından katma değeri yüksek ürünlere dönük talep alıyor. Alüminize yangına yaklaşma ve itfaiyeci elbiseleri ihraç eden firma, aynı zamanda elektrik arkına karşı koruyucu kıyafetlerde söz sahibi bulunuyor. 63 cal/cm2 ATPV değerine kadar yüksek elektrik arkına karşı operasyonel koruyucu kıyafetler de üreten İST, yurt dışı pazarlarda gücünü sürekli artırıyor. Uluslararası yanmazlık testlerine uygun üretilen Durak Tekstil para aramid ve meta aramid dikiş iplikleri koruyucu kıyafetlerin yanı sıra; otel ve konaklama alanlarındaki tekstillerde, iş kıyafetlerinde, anti-balistik üniformalarda, endüstriyel koruyucu eldivenlerde ve ayakkabılarda, filtrelemede ve ısı yalıtımı uygulamalarında yoğun olarak kullanılıyor.

IST Safety Ltd’s protective clothing comes to life with Durak Tekstil aramid sewing threads

 Ankara-based IST Safety Ltd uses Durak Tekstil’s para-aramid sewing threads that can withstand temperatures up to 500 C degrees, and meta-aramid sewing threads that can withstand 370 C degrees, in their protective and heat-resistant clothing. Buying approximately 5 thousand sewing thread bobbins annually from Durak Tekstil, the company continues to increase their power in the market every year.

Today, special protective clothings and equipments are needed for hazardous and high-risk jobs. Sewing threads that can withstand these difficulties should be used in the production of protective and durable clothing. Durak Tekstil, the leading industrial sewing and embroidery threads manufacturer, responds strongly to this demand with its heat-resistant and high-strength meta-aramid and para-aramid threads in its product range. Ankara-based IST Safety Ltd uses para-aramid threads that can withstand temperatures up to 500 C degrees and meta-aramid threads that can withstand temperatures up to 370 C degrees from Durak Tekstil, who has proven themselves in its protective clothing portfolio for a long time. The cooperation between the two companies based on mutual trust and innovative vision makes it possible to produce more durable and protective clothing. Founded in 1979 by Arif Vidinli in Ankara, IST entered the sector by producing firefighting suits and heat and fire resistant clothings. The company, closely following the technological developments in this regard, has succeeded in becoming a pioneer in its segment by obtaining internationally valid certificates and standards. IST is in a strong position in export markets as well as in Turkey with its heat and fire-resistant protective clothings, emergency safety showers, safety cans & containers and mobile breathing air supply units. The company has four main titles in the textile segment, in which they produce with high capacity. The main titles include heat and fire-resistant clothing, firefighting suits, fire entry/proximity and arc flash protective clothings. The special protective clothings are combined with other reinforcement materials and accessories such as protective boots, helmets, visors, gloves produced in other departments of the company and made ready for use.

“IST is a company that produces personal protective equipment”

Underlining that they are a complete solution provider in the field of protective clothing and equipment, IST Managing Partner Serdar Türkuçar stated that all the products they produce meet high quality and safety standards. Türkuçar said; “Our end-to-end production process and the raw materials we use fulfil European and international standards. Since human life is in question, we never compromise on producing according to these standards, moreover, this is a legal obligation. Therefore, we work with the best materials. The threads we use in protective clothing also need to be special in this context. The aramid thread is the only type that can respond to our requirements, and the manufacturer has only been Durak Tekstil in recent years. We are strengthening our cooperation day by day as a company using 100% Durak Tekstil’s meta-aramid and para-aramid threads in their clothing production”.

5 thousand bobbins of aramid thread are used annually

On average, 13 to 20 different materials are used in the protective clothing produced by IST, mainly technical fabric, reflective strips and closure elements (velcro fasteners, zippers). Durak Tekstil’s aramid sewing threads fulfil the critical task of bringing these different materials together. IST has been working with Durak Tekstil since 2017 and reached an annual supply volume of 5 thousand bobbins of para-aramid and meta-aramid threads with an ever-increasing capacity. Durak Tekstil’s meta-aramid and para-aramid threads, which have different technical properties, proved their success in different applications in the production process of IST. Meta-aramid threads produced by IST are able to withstand heat up to 370 degrees in the general sewing of the clothes. Meta-aramid threads have different colour options. Those threads contribute to the preservation of the entire structure of the clothing with their superior strength properties. IST mainly uses navy blue, black and blue meta-aramid threads. Durak Tekstil can also provide a quick response for their special colour requests. Para-aramid threads, light yellow dyed or undyed, show superior performance by resisting heat up to 500 C degrees. IST uses these aramid threads for light coloured reflective seams and for general sewing of aluminized protective clothing. Resembling an astronaut suit, aluminized protective clothing is used extensively for special industry and firefighting applications and should not be below the standards determined in terms of worker health and life safety. Durak Tekstil sewing threads provide superior resistance to heat up to 500 C degrees in aluminized fire proximity suits.

Tests confirm the success of Durak Tekstil aramid threads

Durak Tekstil’s meta-aramid and para-aramid threads are offered to the market with safety and quality standards such as durability, flame retardancy and OEKO-TEX. In addition to these certificates, IST also carries out their own tests within the framework of the production of protective clothing against flame and high heat. A convective heat test is applied to Durak Tekstil threads in the laboratory. It is observed that meta-aramid and para-aramid threads, subjected to 40 millimetres of flame and heat for 10 seconds, are repellent to heat and that there is no breakage, ignition or puncture in the thread. In addition to the tests carried out in the laboratory, tests are carried out at regular intervals at Ege University Apparel Center and also at an international independent organization. It is determined that Durak Tekstil’s aramid threads meet the required Newton value and get certified. Having international certificates such as SATRA and IQNET, IST protective clothing and equipment provide strong confidence in difficult and dangerous working conditions.

Electric arc flash protective clothing is exported abroad

IST Safety Ltd exports 50% of its production to numerous parts of the world. Europe, Far Asia, America and Middle East countries are amongst the prominent markets of the company. Producing mostly single-layered protective clothing for the domestic market, IST receives demand for products with high added value from foreign markets. IST exports firefighting suits as well as other types of heat and fire-resistant clothings. And at the same time, the company also has a say in protective clothing against electric arc flash. Besides producing operational protective clothing against electric arc flash with an ATPV value of up to 63 cal/cm2, IST is constantly increasing its strength in foreign markets. Durak Tekstil para-aramid and meta-aramid sewing threads, produced in accordance with international fireproof tests are also extensively used in textiles in hotels and accommodation areas, work clothes, anti-ballistic uniforms, industrial protective gloves and shoes, filtering and thermal insulation applications as well as protective clothing.

#duraktekstil#iplik #nakış #dikişipliği # paraaramid #metaaramid #tekstil #hazırgiyim #üretim #ihracat #koruyucukıyafetler #yanmazlık