Lenzing buluşmaları’nın ikincisi Denizli’de gerçekleştirildi

Spread the love

Ağaç bazlı selülozik elyaf üreticisi Lenzing Group’un sektörde ekolojik farkındalığı artırmak amacıyla  düzenlediği ‘Lenzing Buluşmaları’nın ikincisi Denizli’de gerçekleştirildi. Lenzing Group’un sektördeki inovasyonlarının da anlatıldığı toplantı Denizlili tekstilcilerden büyük ilgi gördü.

Ağaç bazlı selülozik elyaf üreticisi Lenzing Group, çevresel farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirdiği inovasyonları yerel üreticilerle buluşturmaya devam ediyor. İlki mayıs ayında Bursa’da yapılan Lenzing Buluşmaları’nın ikincisi ev tekstili sektörünün kalbinin attığı Denizli’de yapıldı. Ev tekstili temasıyla 19 Eylül’de Park Dedeman Denizli Hotel’de gerçekleştirilen toplantı sektör temsilcilerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Lenzing’in ev tekstili sektörünün Türkiye’deki merkezi konumundaki Denizli’de gerçekleştirdiği toplantıda sektörün günümüzdeki durumu hakkında fikir alış verişinde bulunulurken Lenzing’in sektörde yaptığı inovasyonlar da anlatıldı. Sektörde sürdürülebilirlik alanında farkındalığı artırmayı hedefleyen Lenzing, fark oluşturan hizmetlerini sektör temsilcileriyle paylaştı. Denizlili ev tekstili üreticileri ve sektör temsilcileri buluşmalar sayesinde Lenzing’in elyafları ile üretilen ürünlerini yakından deneyimleme fırsatı da yakaladı.

‘Sürdürülebilirlik hedeflerinin gerçekleştirilmesine destek olacağız”

 Lenzing Türkiye İş Geliştirme Bölüm Müdürü İlkşen Dedeoğlu Demiray, “Ticaret Bakanlığı’nın 2021 yılı verilerine göre Türkiye dünyada ev tekstili ihracatında 4. ülke konumunda bulunuyor. Bu nedenle ikinci buluşmamızı ev tekstili sektörünün kalbinin attığı Denizli’de sektör temsilcileriyle yaparak sürdürülebilirlik alanında farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Tüm tekstil sektöründe olduğu gibi ev tekstili alanında da doğaya saygılı ve sürdürülebilir ürünler üretmek büyük önem taşıyor. Lenzing olarak selülozik kökenli elyaflar üretiminde takip edilebilir bir süreç izliyoruz. Bu şeffaf üretim süreçleri hem üretici hem de tüketiciler tarafından her zamankinden daha fazla ilgi görüyor. Doğal dengeyi en çok etkileyen sektörlerin başında gelen tekstil sektöründeki üreticilerin bu dönemde daha fazla sorumluluk alması gerektiğini düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte ev tekstil sektörüne sunacağımız hizmetlerle iç pazarda da üreticilerimizin çözüm ortağı olmaya ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirilmeleri konusunda destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Renk koruma ve nem yönetimiyle fark oluşturuyor

Demiray, Lenzing Group bünyesindeki TENCEL™ Lyocell ve Modal elyaflar içeren ev tekstili malzemelerinin ev hayatının kalitesini arttıran pek çok özelliğe sahip olduğuna da değindi. Demiray, bu ürünlerin avantajlarını ise şu sözlerle anlattı: “TENCEL™ elyaflar nevresim, yastık ve yorgan gibi ev tekstili ürünlerinde uyku sırasında çok iyi iklim koşulları sunuyor. Nem yönetimi sayesinde uyku kalitesini artırmaya yardımcı oluyor. Aşınmaya dayanıklı elyaf yapısı sayesinde ise uzun ömürlü kullanım sağlıyor. Lenzing elyafları kullanılarak üretilen nevresim ve havlu gibi tekstil ürünleri defalarca yıkamadan sonra bile renklerini kaybetmeme özelliğiyle de hem üretici hem de tüketicilerin dikkatini çekiyor.”

Lenzing’in tekstil sektörünün temsilcileriyle bir araya geldiği Lenzing Buluşmaları önümüzdeki dönemde farklı şehirlerde devam edecek.

#lenzing #elyaf #evtekstili #Denizli #ekolojik #tencel #nevresim #üretici #tekstil #doğa #inovasyon #sürdürülebilir #farkındalık